Upravno pravo je grana prava koja se bavi organizacijom, funkcijama i pravima upravnih organa (državnih i lokalnih vlasti) i drugih vršilaca javnih ovlašćenja u obavljanju njihove delatnosti i vršenju tih ovlašćenja, kao i pravima i obavezama građana i drugih pravnih subjekata u odnosu na te organe i vršioce javnih ovlašćenja. Ova grana prava reguliše odnose između administrativnih organa i fizičkih i pravnih lica, kao i međusobne odnose između tih organa u postupcima koji uključuju donošenje administrativnih odluka, izdavanje dozvola, odobrenja, njihovu kontrolu i sankcionisanje.
Advokat ima ključnu ulogu u upravnom pravu jer pomaže svojim klijentima da ostvare svoja prava prema javnim organima, obezbeđujući da svi postupci budu sprovedeni zakonito i u interesu klijenta. Takođe, advokat može pružiti savete u vezi sa administrativnim postupcima, zastupati klijente u postupcima pred upravnim organima, kao i žaliti ili osporavati nezakonite odluke.
Upravno pravo ima ključnu ulogu u svakodnevnom životu građana i poslovnih subjekata jer reguliše odnose između privatnih lica i javnih organa. Upravni postupci omogućavaju građanima i pravnim licima da ostvare svoja prava, ali i da se zaštite od nezakonitih radnji administrativnih organa. Advokat u ovom kontekstu ima značajnu ulogu, jer pruža pravnu pomoć u svim fazama upravnog postupka, od saveta i pripreme dokumentacije do zastupanja u sporu sa administrativnim organima. Uloga advokata je da osigura da postupci budu sprovedeni u skladu sa zakonom i da zaštiti interese svojih klijenata, čime doprinosi efikasnom funkcionisanju javne uprave i zaštiti prava građana.